IoT çözümleri doğal afetlerde hayat kurtarıyor


Doğal afetlerde hayat kurtaran çözümler son dönemlerde daha da önem kazandı. Kablosuz IoT çözümleri sunan Skysens, özellikle afet anlarında ve sonrasında düşük maliyetli, uzun pil ömürlü ve kablosuz sistemlerle hayat kurtarıyor

Son dönemlerde karşı karşıya kalınan doğal afet riski, bazı önlemler alma ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Doğası itibariyle fiziksel bir etkileşimi veya olayı analiz edip karar almaya yarayan sistemler olarak ortaya çıkan IoT sistemleri de bu önlemlerin başında geliyor.
Kablosuz IoT çözümleri sunan Skysens, özellikle afet anlarında ve sonrasında düşük maliyeti ve uzun pil ömrüyle oldukça işe yarayan hatta hayat kurtaran sistemler olabiliyor.

“IoT ile riskli bölgeler tespit edilebiliyor”
Doğal afetlerde hayat kurtaran çözümlere ilişkin konuşan Skysens Kurucu Ortağı Burak Polat, “Afet anında panik butonları, titreşim ve eğim algılayan sensörler, sıcaklık ve yangın sensörleri, gaz sensörleri, su taşkın algılama sensörleri sahadan hızlı bir şekilde verinin merkeze aktarılmasını sağlayarak sahadaki durumun, eğilen veya çöken binaların konumunu, yangın çıkan patlama yaşanan riskli bölgeleri, su taşkını yaşanan bölgeleri takip ederek ekiplerin yönlendirilmesini sağlayabiliyor” dedi.

“Afet öncesi ve sonrası bölgeye bu sistemlerin kurulması faydalı olacaktır”
Polat, “Afet sonrasında toplanma alanlarındaki vatandaşların kurdukları çadırlarda yangın takibinin yapılması, panik butonları konarak güvenlik zaafiyetlerinin engellenmesi, aydınlatma ekipmanlarının ve jeneratörlerin çalışma durumlarının takip edilerek afetten etkilenen kişilerin aldıkları hizmetlerin kesintisiz şekilde sağlanması hayat kurtarıcı oluyor. Devletimizin bu gibi durumlara hazırlık olması için afet öncesi ve sonrası bölgeye kurulacak sistemlerin arasında bu gibi sistemleri de dahil etmesi oldukça faydalı olacaktır” diye belirtti.