700 milyon Euro’luk “Viking Link” projesi


Dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group, İngiltere ve Danimarka arasındaki ilk denizaltı kablo bağlantısı olan Viking Link projesinin kablo tedarikçisi oldu. Değeri 700 milyon Euro’ya yaklaşan proje kapsamında Prysmian Group şirketlerinden Prysmian Powerlink S.r.l., denizaltından geçen güzergah için toplamda 1.250 km denizaltı kablosu ve İngiltere sınırları içinde yaklaşık 135 km kara kablosu kullanarak İngiltere ve Danimarka’yı birbirine bağlayan, dünyanın en uzun bağlantılı enerji iletim ağının tasarım, üretim ve montajını üstlenecek.

Dünya kablo devi Prysmian Group, İngiltere ve Danimarka arasındaki ilk denizaltı kablo bağlantısı olan Viking Link projesini kazandığını açıkladı. Prysmian Group CEO’su Valerio Battista konuyla ilgili olarak, “Avrupa Birliği enerji iletim şebekesinin iyileştirilmesi için bir dönüm noktası niteliğindeki bu stratejik altyapının geliştirilmesinde, en önemli müşterilerimizden olan National Grid ve Energinet'i destekleme fırsatı yakalamaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

1,4 milyondan fazla eve güvenli, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ulaştıracak
Dünyanın en uzun Yüksek Gerilim Doğru Akım (HVDC) bağlantılı enerji iletim ağı olacak proje ±525 kV DC gerilimde çalışacak. Tek damarlı “Mass Impregnated Paper Insulated” kablo teknolojisi ile üretilecek olan kablolar İngiltere, Hollanda, Almanya ve Danimarka sularından geçecek ve iki ülke arasında 1.400 MW’a kadar elektrik gücünün iletilmesini sağlayacak. İngiltere’nin elektrik maliyetlerini azaltarak; güvenli, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiyi 1,4 milyondan fazla eve ulaştıracak olan HVDC kablo sistemi; İngiltere’nin Lincolnshire kentindeki Bicker Fen’de bulunan konvertör merkezini, Danimarka Güney Jutland’daki Revsing’de bulunan konvertör merkezine bağlayacak.

Bu projenin Prysmian Group’un sektörünün ve teknolojinin tartışmasız lideri olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyleyen Prysmian Group Projelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Özmen, “Amacımız, daha sürdürülebilir ve daha akıllı enerji senaryolarını uygulamak isteyen müşterilerimizi desteklemek ve gereken tüm kaynakları onlara sağlamak” dedi.

Projede kullanılacak tüm kablolar Prysmian Group’un Arco Felice’deki (İtalya) Mükemmeliyet Merkezi’nde üretilecek. Projenin denizaltı kablolarının döşenmesi, Prysmian Group’un yeni ve modern montaj gemisi kullanılarak gerçekleştirilecek. 170 milyon Euro’yu aşan yatırım değeri olan bu stratejik gemi, Prysmian Group’un tek elden hizmet veren bir çözüm sağlayıcısı konumunu güçlendirmesinin yanı sıra, gelişmiş özellikleri sayesinde de projeye esneklik katacak. Projenin 2023 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor.