İçecek sektöründe robot kullanımı artıyor


İçecek sektöründe robot teknolojisi kullanımına dair örnekler artıyor. Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’ları çay yapma, bardakları temizleme, içecekleri etiketleme, müşterilere içecek servisi gibi tekrarlanan işleri yaparken, çalışanlar daha katma değerli işlere yönelebiliyor

İçecek sektöründe tekrarlayan alma-bırakma uygulamaları, Universal Robots’un yüksek hassasiyetteki cobot’ları ile üretimi hiç kesintiye uğratmadan yapılabiliyor. Az yer kaplayan, düşük enerji tüketimi ve tüm eksenlerinde ±360 derece hareket kabiliyetine sahip cobot’lar içecek sektöründe yoğun olarak kullanılan paketleme ve paletleme uygulamalarında önemli avantajlar sağlıyor.

“Ekstra maliyet oluşturmadan başarılı otomasyon”
İçecek sektöründe robot kullanımında dikkat edilmesi gerekenlere değinen Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “İçecek sektöründe en sık yapılan robotlu uygulamalar paketleme, paletleme, alma-bırakma’dır. Bu uygulamalarda parçayı alacağımız ve bırakacağımız doğru pozisyona dikkat etmek gerekiyor. Universal Robots olarak sunduğumuz UR+ ile bu uygulamalar için seçilecek bir tutucu ve kamera çözümüyle hızlı bir entegrasyon yapılabiliyor. Universal Robots, ‘konveyör takip fonksiyonunu’ tüm robot modellerinde ve serilerinde standart dahili bir şekilde sunuyor. Parçalar hem sabit bir pozisyonda dururken hem de konveyör üzerinde hareket ederken alınabiliyor. Dahili konveyör takip fonksiyonu sayesinde ekstra bir maliyet oluşturmadan otomasyon başarılı şekilde uygulanıyor. Sektörde, dahili haberleşme yapıları opsiyonel olarak sunuluyor ve tıpkı konveyör takip fonksiyonunda olduğu gibi ücretli bir şekilde alınabiliyor. Dolayısıyla farklı bir makinadan farklı bir haberleşme protokolü üzerinden haberleşmek gerektiğinde ek maliyetler ortaya çıkıyor. Universal Robots’ta ise farklı haberleşme protokolleri tıpkı konveyör takip fonksiyonunda olduğu gibi ücretsiz sunuluyor” dedi.

“Taşıma uygulamalarında mukavemet dengesine dikkat etmek gerekiyor”
Dikkat edilmesi gereken diğer noktalara devam eden Gök, “İçecek sektörü taşıma uygulamalarına giriyor. Taşıma uygulamalarında şuna dikkat etmek önemli; örneğin paletleme yaparken, palette farklı katlar var, her bir sıraya 10 ürünü 7 kat üst üste koyduğunuzu varsayalım. Taşınırken üstteki katların devrilmemesi için burada bir mukavemet dengesi yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla birinci katla ikinci kata farklı dizilim yapılması gerekiyor. Palete dizilen farklı kattaki ürünlerin palete dizme işlemi tamamlandıktan sonra forklift ya da daha farklı konveyör taşıma ekipmanlarıyla birlikte bir noktadan diğer bir noktaya giderken ürünlerin palet üzerinde sallanıp devrilmesini engellemek gerekiyor. Farklı kombinasyonlarda her bir katta farklı dizme opsiyonu sunduğunuzda devrilmenin önüne geçmek mümkün oluyor. Ayrıca parçayı doğru yerden alabilmek de çok önemli. Bu konuda mekanik yönlendirmeler, referanslamalar kullanılmalı ya da kamera tarafından cobot’a parçanın pozisyon bilgisinin gönderilmesi gerekiyor. Son olarak konveyör üzerinde hareket eden parçaların alımı için konveyör senkronizasyonunun ve senkranizasyonun hız bilgisinin sistem entegratörü tarafından çok iyi yapılması gerekiyor. Biz Universal Robots olarak saydığım tüm olması gereken durumlara ilişkin çözümlerimizi sağlıyoruz” dedi.

“Uygulama Sihirbazı ile cobot kullanma kabiliyetini artırıyoruz”
Gök, “Yeni geliştirdiğimiz Uygulama Sihirbazı, çevrimiçi konfigürasyon aracılığıyla uygulama için gerekli olan uygun uç ekipmanı ve doğru robotu seçmek, farklı konfigürasyon seçenekleri için avantaj ve dezavantajları gözden geçirmek ve komple bir çözüm için gerekli becerileri öğrenmeniz için adım adım bir süreç sunuyor. Universal Robots+, Universal Robots Akademi ve en son yenilik Uygulama Sihirbazı avantajlarımız sayesinde her türlü uygulamalarda robot kullanma kabiliyetini artırıyoruz. Herkese başarılı bir robot uygulamasını hızlı bir şekilde yapılandırma ve uygulama imkanı tanıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.